Lipiec w Pałacu w Gądnie

W Pałacu w Gądnie tętni życie.

Piękne, świeżo zasadzone rośliny rozkwitają, żeby cieszyć oczy naszych gości. Nadal trwają prace nad „Domkiem ogrodnika” – miejscem spotkań przy kawie, herbacie i ciasteczku, a także obcowania z kulturą okolic, legendami oraz historiami związanymi z rezydencją.

2 lipca odbyła się nasza pierwsza autorska wycieczka rowerowa „Na tropie pałaców i dworów”. Zebrała się przemiła grupa rowerzystów z Gorzowa, Wielkopolski, Szczecina, Mieszkowic oraz wspaniała para motocyklistów na swoim pięknym, zabytkowym Sokole 125. W wesołej atmosferze udało nam się pokonać 40 km. Odwiedziliśmy miejsca, gdzie niegdyś były lub są pałace i dwory. Czasami przedzieraliśmy się przez leśną gęstwinę, torując sobie drogę przy pomocy maczety. Po niektórych pozostały tylko fundamenty ukryte wśród traw, po innych jedynie stare fotografie, natomiast kolejne walcząc z czasem, trwają jako ruiny. Ocalały nieliczne i w dawnej świetności czekają na gości i turystów.

Zabraliśmy naszych miłośników zabytków w podróż do przeszłości, pokazaliśmy ciekawostki na trasie, przejechaliśmy się przepiękną starą aleją lipową, zdradziliśmy pamiętane przez nielicznych legendy, a na koniec przyjęliśmy trochę kalorii i odprężyliśmy się przy ognisku. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie, ponieważ było nam bardzo miło. Nasza grupa pałacowa się powiększa i to niezwykle nas to cieszy!

Natomiast 3 lipca w kameralnym gronie odbyły się warsztaty z tworzenia słowiańskich lalek mocy, czyli motanek. Niegdyś te amulety były w każdym domostwie. Nadal są bardzo popularne na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Lalki mota się z nici i skrawków materiałów, a w zależności od intencji wypełnia się je odpowiednimi ziołami czy ziarnami. Mają nas strzec przed złymi duchami, pomagać w opiece nad dziećmi, chronić podróżnych, wspierać w prowadzeniu domu, spełniać pragnienia i marzenia. Najpopularniejsza to żadanica, czyli prosta laleczka spełniająca życzenia i bohaterka warsztatów (oraz nadchodzącego ebooka od @molly.artystycznie).

Dzieje się, oj, dzieje! Zapraszamy do odwiedzenia naszych skromnych, ale gościnnych progów.

Życzymy serdeczności,
Stowarzyszenie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: