Diabeł łowiący ryby

Dawno temu w Moryniu żył młody, biedny rybak o imieniu Hans. Zakochał się on w córce bogatego mieszkańca Morynia. Jednak jej ojciec nie pochwalał związku dwojga młodych ludzi. Powiedział, że zgodzi się na ślub, dopiero gdy Hans zbije majątek.

Od tego momentu naszego Hansa pochłaniało tylko jedno pragnienie, żeby stać się bogatym i często w nocy wymawiał je na głos. Pewnego razu poczuł na swoim ramieniu ciężką dłoń, a z głębi pomieszczenia rozległ się głos: „Twoje życzenie spełni się, gdy oddasz mi duszę!”. Przed młodzieńcem stał diabeł we własnej osobie. Postanowili zawiązać pakt – Hans ma nie wcześniej niż w dzień poprzedzający wesele – pójść do miejsca, gdzie leży wielki kamień i tam oddać diabłu swoją duszę.

Niebawem ubogi Hans stał się bogatym człowiekiem, a ojciec jego ukochanej zezwolił na ślub. Jednak troski zajmowały młodzieńca. Widząc to jego narzeczona, chciała poznać przyczynę jego zmartwienia. Hans wyjawił jej prawdę.

W dzień poprzedzający wesele Hans zgodnie z obietnicą udał się pod wielki kamień. Siedział na nim diabeł z ogromną wędką w dłoni. Nim wyciągnął ją z wody, pomrukiwał cicho jakieś zawołania, które miały zwabić ryby. A gdy w końcu podciągnął wędkę do góry, wisiały na niej tysiące migoczących ryb, które diabeł dorzucił do leżącej na brzegu sterty. Potem wstał i powiedział do Hansa: „Dziś przeznaczyłem dla ciebie szczególnie duży połów”. Następnie wyciągnął z płaszcza zwój pergaminu, czarne pióro kruka i zardzewiały nóż.

Gdy chciał już upuścić młodzieńcowi krwi z żyły, żeby mógł nią złożyć podpis, rozbłysło jasne światło i głęboki głos odrzekł: „Odejdź stąd, szatanie!”.

Hans stracił na chwilę przytomność. Gdy się ocknął ucieleśnienie zła zniknęło, a na jego miejscu stali wielebny ksiądz i narzeczona młodzieńca. Narzeczeni wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie. A wielki kamień wciąż leży na tym samym miejscu nad Jeziorem Morzycko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: